Já i mí kámoši už nejsme uplně nejmladší (plus mínus přes čtyřicet). Takže všichni na sobě vidíme a cítítme jak nám ubývá fyzických sil. To je normální a říká se tomu krize středního věku (i když ta je spíše vnímána psychicky než fyzicky). Já myslím že zatím jsme všichni tak nějak v klidu a těmi typickými příznaky střední let netrpíme (vrásky, šednutí vlasů, ztráta energie, nadváha, nuda, rozmrzelost, nespavost). Vše se odehrává z důvodu, že naše tělo pociťuje první úbytky testosteronu.

 

Samozřejmě má většina z nás manželky/přítelkyně v podobném věku (ano, pár šťastných má o pět nebo i více let mladší..). Nedávno jsme to řešili v hospodě, že na ně asi začíná lézt ženský přechod. Takže jsem si o tom musel něco přečítst. U žen je ženský přechod (též klimakterium) dán přirozeným úbytkem hormonu estrogen. Jak začne ubývat, dojde k rozsolísání menstruací (střídání delší a kratší menstruace a celého cyklu). Poté se menstruační cyklus začne natahovat, až se už neobjeví vůbec). 

Ženy (i ty naše) rozhodně více příznáků a většinou i silněji se projevující. Třeba bolesti hlavy, návaly horka, poruchy spánku, obezita, deprese, změny nálad, snížené libido – zkrátka všechno to, na co jste pánové za život s ženou už zvyklý. Akorát se všechno asi tak třikrát zhorší. Naštěstí je možné zmírnit tyto negativní příznaky. Buď je možné postupovat hormonální terapii, tedy že vám píchnou hormon estrogen nebo přes přírodní doplňky stravy s fytoestrogeny (viz. odkaz). Nějaké srovnání jsem našel na několika webech, tady mi to přišlo nejlepší. 

V podstatě se jedná o přípravky bez předspisu, který obsahuje vitamíny, minerály a extrakty z bylin. Některé složky obsahují právě  fytoestrogeny. Ty se umí vázat na estrgen v těle a vykonávají podobnou funkci. Hladina celkvového „estrogenu“ je tak vyšší. Rozhodně jsem to manželce doporučil. Nemá sice až tak těžké projevy, ale zkusila to (minimálně by jí to mohlo pomoct na zvýšení chutí na sex 🙂 Nicméně po zhruba dvou týdnech užívání se jí zlepšil spánek (a snížilo noční pocení) a ustaly návaly horkosti. Bohužel kolísavá nálada zůstala.

Samozřejmě jsem to doporučil i klukům, jako výborný dárek pro partnerku. A ano, stojí to sice nějaký peníz, ale to pětikilo měsíčně za to, že to budete mít doma příjemnější myslím docela stojí.