V současné době není politika, o kterém by se vedly tak odlišné debaty, jako náš ministr financí, pan Babiš. Od nástupu JEHO strany v podstatě neminul den, aby jste o něm neslyšeli a nečetli v některém z internetových serverů
(papírové nemohu posoudit, páč si je už léta nekupuji). Pokud pominu ty, kterým je politika šumák, tak existují jeho příznivci a odpůrci, v podstatě nic mezi tím. Před volbami sliboval snížení daňového zatížení, omezení byrokracie pro podnikatele (zaměstnavatele) a zametení s korubcí a daňovými úniky. Nastřelil číslo 100 miliard, které úšetří pro státní rozpočet, čímž vymaže každoročně vznikající schodek státního dluhu.
Po nástupu do funkce a vyhandlovaní postu ministra financí a postu vícepremiéra vlady začala fáze Babišova rozčarování. Všude jsme mohli číst, jak je nemile překvapen morálním stavem ministerstva. Myšleno, rozladěn prací a malým úsilím úředníků něco zlepšovat a urychlovat. Začala poměrně rozsáhla čistka vedoucích pracovníků, vysvětlena právě výše uvedenými důvody. Na důležité posty (nejen ministerského úřadu, ale i dalších navázaných institucí) byli dosazeny osoby blízké Babišově politickému úskupení. A začaly sliby, že stát lze řídit podobně jako firmu (zde měl ministr na mysli, řídit stát jako jeho firmu Agrofert). Nicméně o ušetřených miliardách se mluvilo stále méně a méně (respektive se mluvilo o ušetření částky nižší).Budova ministerstva financí
Jak to vypadá dnes, po roce a půl panování vládní koalice socanů, křesťanů a ano? Například prosadil centrální nákupy pro státní aparát. Tento systém má ušetřit 6 miliard korun. Jaká bude realita se teprve dovíme. Další věcí je počet úředníků. Z veřejných informací vyplývá, že počet úředníků se postupně zvyšuje, což je opak toho, co nám bylo slibováno před volbami. Navíc schválený služební zákon podpoří zabetonování správných lidí ve funkcích. Poslední dnes zmíněná je schválení dalších dotací na bionaftu. Tato zhovadilost je nejen česká ale i evropská perlička, nemající ve světe obdoby a pouze podporuje produkci zemědělských firem ve prospěch řepky. Rostliny, která kvůli svému rozšíření má negativní dopad na životní prostředí. Víte, že na jeden litr biopaliva se spotřebuje litr bionafty? Vidíte v tom úsporu? Úspora zde není, navíc jsou zabrány zemědělské plochy, kde by se mohlo pěstovat něco daleko užitečnějšího.
Jak se na Babiše díváme my? Osobně stále čekám, co bude. Rok a půl ve funkci není zrovna dlouho na změnu v prorostlem státním aparátu. Chtěl bych mít pravdu myslet si, že ministr má už tolik peněz, že mu jde hlavně o nesmrtelnost. Ve smyslu, že pro tu naši malou českou zemi udělá mnoho pozitivních změn a zapíše se do dějin historie českého národa.