Když je člověku po třicítce a navíc má sedavé zaměstnání, začíná si všímat rychlých rozdílů, týkající se přemísťování hmoty na těle. A myslím tím to špatné přemísťování. Nejhorší na tom je, že vás mate vaše tělesná hmotost, která se nijak výrazně nezvýší. Proto jsem se problémem váhy začal více zabývat, ovšem na rozdíl od tlouštíků, já nechci hubnout, ale chci nepřibírat.

Do dvaceti let jsem minimálně čtyřikrát týdně trénoval (atletika), takže nebyl žádný problém. Na vysoké škole jsem sice již neměl pravidelný atletický trénink, ale nahradil jsem to jinými sporty. Přibližně třikrát týdně. Vzhledem k tomu, že se mi až v průběhu vysoké školy „zhrubla, narostla“ postava, nějaké kilo navíc jsem neřešil. Pořád jsem měl hezky vyrysované svaly na bříše i prsou. Obézní muž sedí a hladově kouká na hamurger ve svých rukou.Po vysoké začalo první výrazné sedavé zaměstnání a navíc jsem omezil sport. V průběhu několika měsíců vidíte přeměnu těla. Ne, že by se zvýšila tělesná váha. Ale změnily se proporce těla. Prsní svalstvo bylo povislejší, méně vyrysované boky a záda. To jsem sledoval na sobě hned jen tak ze zrcadla. Váha se pohla asi jen o 3% nahoru a vzhledem k tomu, že to nebylo růstem svalů, tak všechno to byl tuk. Je tedy zřejmé, že problém nebyl ve stravování, ale čistě v pohybu. Poté jsem byl rok v zahraničí, kde jsem pracoval venku, v nízkých teplotách a šest a více hodin denně v pohybu (a v několika desítkách sněhu). Opět jsem shodil tuk, a poprvé v životě jsem měl skutečně vyrysované břicho. Paráda. Přitom mé ztravovací návyky byly poměrně dost špatné. Jídlo až po sedmé večer, ale zato k prasknutí, sladkosti večer, přes den málo. Zase zde hrál hlavní roli pravidelný pohyb. Po návratu z ciziny jsem opět usedl za počítač a po čtyřech měsících začal sledovat rozdíly. Sportu a pravidelnému pohybu jsem opět moc nedal. Po čtyřech měsících sledování jak se měním, tentokrát nejen přemísťováním ale už i nabíráním hmoty, jsem se rozhodl něco dělat.

S přítelkyní jsme trochu rozebrali jídelníček. Můj kamarád je slavný Břicháč Tom (viz. jeho fb page) a také mi několika radami pomohl. Takže co jsme udělali. Zrušil jsem na snídaní chleba. Spíš si dám jogurt, vločky, nebo ovoce. Oběd si zpravidla vařím sám, tam se nic moc nemění. Odpoledne si dám kousek ovoce nebo sladkost (ale tu už nejím každý den, ale snažím se jen parkrát do týdne). Večeři míváme spolu s ženou pravidelně kolem půl sedmé. Večer si nemohu odpustit chleba, tak jsem aspoň zmírnil ze tří krajíců na dva. Obvykle s nějakou pomazánkou co stvoříme. A k tomu hodně zeleniny, nidky už ovoce večer. Je tam hodně cukru, který nestačíte spálit a pěkně se vám uloží na tuk. Večer občas zhřešíme a dáme si tyčinky, napůl tatranku apod., ale snažíme se omezit tyto chutě. Druhá část byl návrat ke sportu. Jednou až dvakrát týdně mám mám kolektivní sport. Dvakrát týdně jdu hned ráno běhat a jednou za týden se snažíme jít hrát bedminton. Víkend je pak zpravidla aktivnější. Přes tento výčet aktivit jsem nakonec ale rád, když mám sport třikrát za týden (dnes je středa a ještě jsem neměl nic..). Nicméně výsledky se pomalu dostavují. Pozoruji to na mírném úbytku tuku v pase. Takže hurá pokračovat.