Tuto klasickou poučku vám řekne se smíchem každý, kdo se stěhoval. Kromě těch kteří skutečně vyhořeli. O stěhování jsme diskutovali na posledním hospodském srazu a z celé rozpravy vyšlo najevo několik faktů, které by jste měli při stěhování, respektive v průběhu života dodržovat.

Stěhování je ve většině přípádů docela radostná událost. Obvykle  se totiž stěhujeme tak zvaně „do lepšího“ (tedy většího bydlení) nebo aspoň „za lepším“ (do nového města, za lepíš prací apod.). V opačném případě to již tak veselé není, pokud se musíme stěhovat „do horšího“, např. z finančních důvodů, po přírodní katastrofě – voda, oheň…). Domácí knihovna zabírá obvykle spoustu místa, nehledě pak na práci s balením při stěhováníU obou důvodů je však vhodné využít situace a pořádně probrat všechny věci, které máme v současném domově. Tím máme na mysli nábytek, elektroniku, obrázky-plakáty, další dekorace, oblečení, osobní cetky a krámy. Ale také různé staré sbírky, nádobí, sklo, sportovní vybavení a hračky. Všechny tyto věci si zaslouží probrat kus po kusu a nemilosrdně vyházet to, co nepotřebujete, na co jste třeba rok nešáhli nebo to máte schované hluboko ve skříni a nepoužíváte. Využijte této možnosti a nezaserte si nové bydlení podobnými věcmi. Oblečení dejte do sběrného kontejneru nebo do charity, elektroniku můžete někomu věnovat. Starý nábytek lze také nabídnout, třeba začínajícím rodinám.
Protože většina z naší grupy teprve začíná vlastní život (tedy řeší vlastní bydlení – koupi nemovitosti), vyvodili jsme z našich zkušeností několik poznatku o střádání hovadin v našem bytě, které nám budou v budoucnu dělat problém s místem nebo případným stěhováním.

Knihy. Zabírají poměrně dost místa, jsou velmí těžké  afakt se blbě stěhují. Navíc do většiny knih během roku ani nenakouknete. Řešením je Kindle – elektronická kniha. Seženete na něj jakoukoli knihu a nezabere žádné místo. Samozřejmě se nebavím o srdcových kníhách. U mě třeba různé motivační, burzovní nebo marketingové knížky. Ty mám raději v papíru.

Sklo a nádobí. I když většinou mladí žijí ve dvou, později například ve čtyřech, máme obvykle doma desítky hrnků a sklenic, spoustu hrnců, panví a rendlíků. Uplně zbytečně. Nejlepší je mít jednu lepší sadu pro šest  lidí a tu doplnit obyčejnou sadou pro čtyři a máte vymalováno.

Povlečení. Není nutné mít šest sad povlečení, které zaberou celou velkou skříň a používat ho deset let. Lepší je mít dvě sady, maximálně tři a jednou za rok dva, jednu vyhodit a koupit novou sadu. Vždyť to dnes stojí pár stovek. Dnes není nutné něco schraňovat do zásoby. Všeho je plná řiť v obchodech a hlavně na webu.

Toto byl jen část vyčtu z toho, na co jsme přišli a čím se nemusíte doma obklopovat. navíc, pokud snížíte počet těchto tří uvedených artiklů, je jasné že budete i méně nábytku doma. A rozhodně není na škodu mít vzdušný byt.