Dneska bych věnoval několik řádků tématu, o kterém se lidé baví, když už není o čem jiném. Nebo s kterým mohou začít diskuzi, ale také kolem něj vést dlouhé minuty debaty s nejbližšími přáteli. Řeč je samozřejmě o počasí. Nejdříve shrnu trochu zimu, pak se zaměřím na jaro a nakonec těch několik letních dnů co zatím bylo.

Protože mám kdysi v pravěku za sebou nějaký ten semestr klimatologie (kam počasí spadá) a hydrologie, myslím, že k tématu mohu říci více, než jen pár hospodských řečí. Letošní zima je z mého pohledu (statistik ČHMU) mírně podprůměrná. Tzn., že mrazy nebyly nijak silná a sníh přišel přišel pozdě a v malém množství. Nicméně řada lidí tvrdí, že byla strašně mírná. Což statistiky popírají. Jak nám bylo povězeno kdysi na přednášce, je paměť lidí na počasí (respektive obecně) zaměřena jen na ty krásné vzpomínky. Tedy lépe si rozhodně pamatujeme sáňkování a bruslení na rybníku než bláto a oblevy. Z toho vyplývá, že se nám zdá „když jsme byli malí, tak to byl sníh každý rok“. Nebyl! Dvojice s deštníkem vyfocena zpoza okna mokrého autaBylo to stejné jako teď. Jeden rok sněhu metr, druhý rok bláto, pak zase bez sněhu ale silné mrazy, a tak pořád dokola. Nicméně je fakt, že zima byla letos podprůměrná což znatelně pociťuji teď, když chodíme ven se psama a chytají jedno klíště za druhým. Masakr (naštěstí existují prášky, díky kterým pes klíště odpuzuje a opravdu fungují).

Jaro naopak bylo studenější než obvykle a proto vše bylo opožděnější. Teploty byly v průměru o jednotky stupňů nižšší než dlouhodobý průměr. Přestože sníh opadl velice rychle, několik chumelenic vystřídalo neobvykle teplé dny a zapříčinilo umrzání některých druhů rostlin (možná jste si na zahrádce všimli). Zpoždění vyšších teplot nejvíce dopadá na zemědělce, kdy hrozí opoždění sklizně (respektive pomrznutí sadby). A také na včelaře.Nástup listů na stromech a keřích a samozřejmě růst květů byl zpožděn až o 3 týdny. Včely, které jsou po zimě doslova hladové po nektaru jsou nervózní a více hynou. Klasické jarní počasí se stabilní teplotou nebylo, většinou byla zima, neob naopak tropické vedra. Přechod do léta pak nelze téměř rozpoznat.

Je polovina července a léto má být v plném proudu se stabilními vysokými teplotami. Nicméně zatím je to houpačka. Před týdnem skončil týden tropických veder, kdy přes přesáhly teploty 32 C ve stínu a v noci padly na 25, v podstatě ze dne na den to vystřídaly dny s teplotami 15 přes den a 10 v noci, s dešťovými přeháňkami. Zvláští počasí, které nepřeje moc dovoleným. Ta nám začla se začátkem vlny veder, kdy jsme celý den byli uvězněni doma (naštěstí mimo panelák) a jen večer vyjeli na pár hodin na výlet. Hned na to se teploty otočily, a opět nás doma věznil déšť a ještě jsme málem od zimy topili. Výsledek je tedy takový, že roční období jsou opožděná a značně rozkolísaná, nicméně nic, co by se v minulosti již nestalo. Schovejte si tedy do batůžku deštník i plavky a směle vyražte na prázdninové výlety.