Vcelku se zajímám o ekonomické dění v západní světě (naproti tomu vím kulové o Asijské části) a v poslední době se hodně píše o rekordním růstu hodnoty majetku lidí a současně o stále větším a větším rozevírání nůžek mezi bohatými a chudými. Myslím si, že celá tahle hysterie ohledně růstu ekonomiky je blbost

Nejsem příliš seznámem s fungováním dluhopisů ani tištěním peněz, ale umím jedno. Z jakéholi cenové grafu poznám, jestli je něco špatně. A když se podívám na graf akciové indexu SP 500, mám pocit že se toho špatně děje hodně. Po vrcholu v roce 2007 (hodnota indexu cca 1520 bodů) nastal prudký pokles a prudký nárust, který dnešním čítá celkem o více jak 25% (oproti vrcholu v 2007) a to na hodnotu 2100 bodů. Zajimavé, že close včerejší ceny zavřel právě na této kulaté hodnotě. Obchodníci neví jestli mají fičet dál. Nárust 25% za 7 let je poměrně malý, průměrně nějaké 3,5 % ročně. Tzn, že jen mírně překonává inflaci. Takže kecy v kleci, že firmám se daří skvěle a výnosy rostou. Růst firem je minimální pokud od tohoto ročního zisku odečteme inflaci. Takže veškerý růst akciových trhů má za následek inflace. Ještě hůře to vychází, pokud vememe vrchol grafu z roku 2000 (hodnota taktéž 1500 bodů) jenže teť to je 25% růst za 15 let, což dělá průměr 1,66% ročně. A to znamená co? Že růst trhu je nižší než míra inflace. Naštěstí ne vždy ceny akcií odráží sktečnou hodnotu firmy. Bohužel mám pocit, že nyní je to stále častější a odchylky ceny účetní a tržní mají dalekovýc vyšší odchylky.

Takže ať si všechny ihned a idnes a další zpravodajské servery strčí do zadnice hysterické zprávy o růstu akciového trhu. Všechno je to jen lobby finančních skupin, které doufají, že jim lidé nastrkají peníze do jejich úžasných podílových fondů. To jim bez rizika zajistí stabilní královský příjem z poplatků. Podílové fondy jsou jeden z mála byznysů, kde majitel nenense žádné riziko. Vše se vždy svede na trh.
Na druhou stranu doufám, že četné zprávy o skvělé ekonomické situaci přiměje lidi opět nalít prachy do akcií, aby mohla být další „krize“, a tihle lidi se mohli ostříhat o peníze. Protože jedině z toho důvodu se vůbec nějaké významné poklesy trhu dějí. Já samozřejmě budu u toho. Stejně jako jsem byl u výrazného poklesu ropy. Ale o téhle naplánované pohádce, kde se pěkná partička lidí napakuje, zase příště.

Histrorický graf akciového indexu SP500