Když kolega minule zmiňoval o stěhování a co si sebou nebrat, tak nakonec musím říct, že jsme se s ženou přestěhovali a bylo to lepší než vyhořet. Vyházeli jsme staré oblečení, rozdali (nebo rozbili) docela dost skla. S knížkami se rozloučit nedokážu, ale přeci jen jsem zhruba třetinu  (tj. kolem 100 kusů) knih odnesl do knihovny. Některé dali do regálu k půjčení a zbytek šel na rozebrání zdarma. Zamáčkl jsem slzu a odešel stěhovat.

Byt byl poměrně pěkný, na totální rekonstrukci to zatím není. Koupili jsme si akorát novou linku do kuchyně a pár nutných spotřebičů. Na podlahy jsme zatím dali levnější plouvoucí podlahu místo původně zvažované podlahy dřevěné. Rozhodla čtyřnásobně vyšší cena a také argument, že v bytě nebudeme asi celý život a další kupec by drahé dřevo ani neocenil. Největší dilema teda bylo co uděláme se stěnami. V podstatě máte dvě možnosti. Buď klasicky vymalujete, nebo použijete tapety na zeď. Spoustu lidí (hlavně starších) se směje při zmínce tapety na stěnu. Dobře si pamatují doby zasviněného pokoje od lepidla, smrad a roztrahný papír všude kolem. Ano, takto to skutečně bývalo. Jak to je dnes?

Při brouzdání na netu jsme zjistili, že jednak jsou tapety na západě opět IN a že lepení je dnes již podstatně jednodušší záležitost. Tak jednoduchá, že tapetování zvládnete sami (ano, i v jednom člověku to lze). Proto jsme se rozhodli pro kompromis a část bytu (hlavně boční stěny) jsme vymalovali a ntapety do obýváku jsou skvělým doplňkem malovánía hlavní stěny jsme použili tapety do bytu s několika vzory v odstínech malby. Nejdříve jsme zjistili, že nejlepší jsou vliesové a vinylové tapety na zeď. Dále je důležitý výběr vhodného vzoru a barvy. Existuje několik různých eshopů, ceny i produkty jsou víceméně stejné, takže jsme hledali shop, kde je snadné vyhledávání. Nakonec jsme našli na www.vasetapety.cz , výhodou zde je dosti propracovaný a zároveň uplně jednoduchý filtr. Zadáte materiál (víceméně hledejte pouze vlies). Dále barvu – jsou zde jen základní barvy, odstíny vám to nabídne u konkrétní barvy. Nemusíte tedy zadávat extra světle modrá a tmavě modra, ale všechny jsou jednotně pod parametrem „modrá“. Jako poslední zadáte vzor. Samozřejmě můžete zaškrtnou více položek. Super je, že to třídí okamžitě a nemusíte klikat na potvrzení výběru. Tapety jsme dostali v pořádku během pár dnů, poštovné zadarmo.

Lepení nakonec bylo skutečně jednoduché. Koupili jsme moderní vliesové tapety. Jejich výhodou je, že lepidlo dáváte pouze na stěnu. Pak je to už jen otázka dodržet návaznost vzoru v každém dalším pruhu. Ale protože znáte vzdálenost, jak často se vzor opakuje (tzv. raport neboli prostřih), tak vás vzor víceméně navádí sám. Tapety přes sebe nepřekrývejte, vždy přikládejte jen těsně k sobě. Za jedinou nevýhodu lze považovat vyšší cenu. Za 1 m2 tapet zaplatíte v průměru 40 Kč. K tomu je třeba přičíst nějaké to lepidlo, váleček na lepidlo případně ještě penetrace a dostanete se třeba na cenu 50 – 60 Kč za 1 m2. Na druhou stranu, vlieosové tapety vydrží na stěně desítky let aniž by změnily svůj vzhled nebo rozměr. Navíc jsou maximálně prodyšné a nehrozí tedy, že by pod nimi vznikaly plísně. Výsledný efekt celého našeho bytu byl vynikající. Kombinace vzorů s klasickou malbou mohu tedy jen doporučit. Jen si dejte trochu práce při hledání správného vzoru a odpovídající barvy.