Je to pár dní co jsme koupili nový byt a snad se již brzy budeme stěhovat. Z přehřátého paneláku do třípatrového starého cihláče, uplně nahoru. Byt je ve skvělém stavu, nicméně pár úprav dělat budeme. Kromě změny místa pár vypínačů, a přesunutí odpadů pro pračky to bude hlavně renovace podlah. A také se jí obáváme.

Podlaha je jedním z hlavních prvků v bytě ovlivňující celkovou útulnost bytu. Celý byt je v podstatě ok, kdybychom už neměli ani korunu, klidně bychom se do něj mohli nastěhovat tak, jak je. Ale že nějakou tu korunu máme, tak do vybraných oprav investujeme.pokoj a renovvané parkety v něm Podlahy jsou z toho nejdůležitější. V celém bytě je natažený koberec (který sám o sobě není až tak horzný). Po jejich částečném odkrytí (v rámci prohlídek, teď po koupi jsme se do toho ještě nepustili) jsme v obou pokojích pod ním objevili líno. Dost hrozné líno abych řekl pravdu (takové té oranžovo hnědé s fleky – jaké jsme mívali ve školce). Nedalo mi to, a po odstranění linoleových lišt v rohu a silném zatáhnutí za roh lina jsem obejvil parkety. To je samozřejmě dobrá zpráva, protože parkety jsou dřevo, nejlepší možná krytina podlahy. Přestožee okraje jsou značně stlipané lepidlem, zřejmě si původní majitel chtěl být jist, že mu dva metry široký pruh lina nebude klouzat. Takže to snad půjde vybrousit. Střed místnosti se zdá být nepolepený. Stav parket vypadá dobře, rozhodně lépe, než parkety v současném bytě, které jsme museli překrýt kobercem (měl jsem tam podlaháře, který zhodnotil, že jsou neopravitelné. Takže tyto snad půjde opravit a budeme mít hezkou podlahu v pokojích.

Obývák a pokoj v zásadě dopadly dobře. Zajímavější to ovšem bylo v kuchyni (v chodbě jsou plouvoucí podlahy a v koupelně lino, tam je to jasné, budou tam kachličky). koberec držel jako čert a okraje byly místy jakoby zacementované do zdi. Kousek koberce se nám podařilo odkrýt a doteď nevím, co pod ním vlastně leží. Je to jak nějaká cementová deska z dřevotřísky či tak něco. Samozřejmě je rozpraskaná, takže vám při každém kroku vrže podlaha. A už teď mám hrůzu co bude pod dní. Pokud chcete totiž pokládat nějakou dřevěnou podlahu či náhražku potřebujete úplně rovný povrch. A to pod deskama určitě nebude. A vyrovnávat podlahy bude stát docela balík. Existují mareiály kterými se podlaha vylívá, doslova se dělá nová vrstva. Takže půjdeme touto cestou. Co se pokryvu týče, nejspíše zvolíme plovoucí podlahy. Původně jsme chtěli podlahu čistě z dřevěných fošen. Samozřejmě po zjištění ceny jsme od toho dali ruce pryč a dívali se na třívrstvé dřevěné podlahy. Ty jsou sice levnější, ale metr čtvereční stále vychází přes tisíc korun. Zbyly tak klasické plovoucí podlahy. Dneska se již vyrábějí kvalitní a odolné plovoučky za ceny 200 – 400 korun za metr. Samozřejmě pod ně musíme dát tu zelenou izolaci kvůli hluku (v současném bytě bydlí nad námi člověk, který ji asi nemá a když přijde v noci a dupe v bytě po bytech, dělá to neskutečný hluk). Ještě  nás napadly vinylové podlahy, které vychází o dvě tři stovky více. Nicméně chůze po nich nejde slyšet působí tepleji než plovoučky. Určitě si obejdeme i to.