Pod slovním spojením finanční poradce si každý z nás představí týpka v kvádru nebo dámu v kostýmku. Na první pohled působí velmi sebevědomě a hrká na vás naučený text (případně jej stále do kola opakuje). I já jsem měl tu čest jednoho potkat. Celý život se těmto lidem vyhýbám a nestojím o zprostředkovatelské služby. Umím totiž číst a používat google natolik, abych si důležité informace a fakta dokázal najít (zase tak lehké to hledání není, protože poradci hojně píší do různých diskuzí a opěvují svou firmu nebo naopak plivou na jiné firmy či jiné produkty).

Přítelkyně se rozhodla koupit vlastní byt v osobním vlastnictví. Vzhledem k nízkým hypotečním sazbám chtěla koupi financovat hypotékou. Protože se obává růstu sazeb, ráda by splatila hypotéku co nejdříve v období do 10 let. Samozřejmě nám byl doporučen finanční poradce z nejmenované firmy, kde to dělají jinak (ovšemže šlo o doporučení z rodiny).  Prý je to slušný pán a když jsme vzdálení příbuzní, tak pro nás vybere jistě to nejlepší. Slovo dalo slovo a šli jsme na schůzku do kanceláří společnosti. Po skoro hodinovém úvodu, kde nám vyjmenoval všechny důvody proč je finanční poradenství nezbytné (například proto, že existuje 4000 finančních produktů a normální člověk nemá šanci se v tom vyznat) a jak je jejich firma odlišná od zbytku firem na českém poradenském trhu. Finanční poradce vykládá obvykle polopravdy, které mají daleko k realitě.Už tento úvod nebyl pro mě žádnou novinkou. Parkrát jsem se už neudržel a řekl svůj názor (jsem poměrně obeznámen s burzou a investováním do cenných papírů), protože některé jeho argumenty, pečlivě nacvičené z firemního manuálu, byly minimálně zavádějící. Po té konečně začal zpracovávat finanční situaci přítelkyně. I když ta řekla, že má zájem pouze o hypotéku a docela byla udivená, co všechno nechtěl pán vědět. Takže si do rozsáhlého formuláře sepsal všechny výdaje, výše příjmů, probíhající pojistky apod. Celá schůzka trvala téměř čtyři hodiny a byli jsme z ní dosti unavení. Nicméně na nějaké velké argumentační střety nedošlo. Neměl jsem ani jak. Protože poradce měl výhodu připravenosti a na každý můj fakt měl argument nebo jej přešel jiným faktem. Bohužel na finančním trhu se věci dají vykládat různě. Za nejvíce silně manipulativní považuji řečičky o pojistkách. Nejdříve vykládal jak je proti pojištění, že to je až krajní řešení. Poté, na základě příjmů a výdajů začal vypočítavat, o kolik přítelkyně přijde, pokud nebude moci pracovat. A začal to přepočítávat na celý život. Takže výše potenciální ztráty při invaliditě šly do miliónů. Nicméně zcela opomíjel argumenty, že by měla (díky vysokému aktuálnímu příjmu) značný invalidní důchod, nemocenskou nebo podporu (tak vysokou, že by i u toho mohla splacet hypotéku). Další věc je, že když přijdete o nohy, asi těžko budete potřebovat spoustu peněz na drahé dovolené a lyžování v alpách.

S první schůzky jsme měli pocit, že jsme měli být zmanipulování. Měla v nás vyvolat pocit potřeby životního pojištění proti všemu možnému. Pocit, že máme své peníze svěřovat jiným a ti z nás udělají boháče. To se trochu minulo účinkem. Přítelkyně je obchoďák, a já taky znám tyhle fígle. Všechno to byla hromada polopravd (ku cti poradci je, že vlastně nelhal, jen říkal lepší varianty vývoje, a opomněl říct co bude, když nastane průser). Přehršel čísel nás měl zmást a navodit pocit složitosti. Nicméně celé je to poměrně jednoduchá fraška s předem daným schématem. V podstatě jsem ihned po schůzce vyjmenoval, které produkty nabídne. O druhé schůzce napíšu opět příště.