Tuhle jsem měl diskuzi s jedním kámošem IT specialistou (vývoj mobilních aplikací). Samozřejmě to bylo o technologiích, internetu a online životě. On zarytý programátor neustále obhajoval, že lidstvo je v současné době stále ve vývoji a dochází k jeho zdokonalování. Já bohužel s tímto postojem, že jsme ještě nedosáhli vrcholu vývoje nemohu souhlasit a hned uvedu několik důvodů.

Pro porovnání kvality života jsme srovnávali s životem po 90. roce a dnes. První věcí bylo jídlo.

Máme dostatek jídla

Že ho máme dnes dostatek a můžeme si dopřád jakékoli jídlo světa. To je všechno pravda, ale k čemu nám to je. Většina z nás stejně nakupuje blafy v supermarketu. A i to výběrové zboží nedosahuje kvality jaká byla např. před 80 lety. V párku bylo maso a salám byl z masa. Vajička byla od slepic a ne od chodících antibiotik a steroidů. A to nemluvme o mléku, máslu a sýrech. Dneska jsou sýry již tak uměle dochucované, že když pak jíte pravý sýr bez chemie, nejste schopni ho polknout. S takovou kvalitou potravin ať jdou někam. A argument, že máme banány a pomeranče? No dříve je také neměli a lidé byli zdravější a odolnější.

Žijeme zdravější a delší život

Také pravda. Ovšem co to sebou nese? Déle pracujeme a v podstatě naše generace bude umírat ihned na začátku důchodu. To mi nepřijde jako moc super. Nižší úmrtnost je také pravda. Ovšem fakt, že kdysi téměř v každé rodině nějaké to dítě zemřelo mělo svůj význam. Lidé si více vážili života. Nezachraňoval se každý život za každou cenu jako je to dnes. Z evolučně biologického hlediska je to úplně špatně a lidstvo to časem zahubí a zničí. Zdravější život je co? Že do sebe rvem imrvére chemii v jídle, polovina populace má alergie a druhá polovina deprese? Tomu se musí zasmát. Zdravější život žijeme, ale ne podle představ našich, ale podle představ farmaceutických firem. Dávno jsou doby, kdy platilo, čistota půl zdraví, špína celá. A to, že si vozíe prdel pořád v autě, půl kilometru jedeme tramvají. Na to mi nic zdravého nepřipadá. Děcka se válí celé dny doma u počítače a tabletu.

Internet a počítače nám pomáhají

To je obvyklý argument, jak moc nám moderní technologie usnadňují život. No, neřekl bych že je díky počítačům méně kancelářských krys a úředníků. Počítače totiž žádnou úsporu práce nepřinášejí. Internet to samé. Rychlý přenost informací z nás dělá jen pasivní přijímače, které nejsou schopny udržet myšlenku, protože se na ně valí dalších pět informací (o jejichž pravdě lze obvykle hodně spekulovat). Lidé si to neuvědomují, ale pomalu krníme a přes rozvoj technologií toho umíme stále méně a méně. A protože vám zacpou hubu žrádlem z druhé strany světa, pustí vás v zimě do alp a v létě do chorvatska, ani vám to nevadí a hrajete tu hru s nimi. To že nejte schopni dodržet čas, domluvu už dnes nikoho nezajímá.

Proto si myslím že většina IT práce jsou jen virtuální blbosti, které ve skutečnosti přinášejí jen ulehčování vlastnímu mozku, připadně svalům a povede k postupnému zániku lidí. To jsem také kámošovi řekl, a hrozně se urazil. No abychom se z těch mobilů a tabletů neposrali.